EXTRA 10% kedvezmény mindenre!   Kupon:10NEKED

Kosár
Összesen:
0 Ft
  • Tavaszi dekoráció
  • Kerti dekoráció
  • Napelemes lámpa
  • Karácsonyi dekoráció
  • Dekorációs kellékek
  • Ajándéktárgy
  • Dekoráció
  • Szabadidő, Hobby
  • Otthon
  • Háztartási gép
  • Egészség, szépség
  • PC, Laptop, Mobil
  • TV-szórakozás
  • Termékek
    Tech

    Mit tegyek ha kitör a háború?

    2022.03.18 09:33
    Deconline
    Mit tegyek ha kitör a háború?

    Az Ukrán-orosz konfliktus miatt sokunkban jogosan felmerül a kérdés, hogy mit tehetünk, ha kitör a háború?

    Sajnos az elmúlt hetek történései sokunkat töltöttek el aggodalommal. Keleti szomszédunkban háborús helyzet alakult ki, komoly gazdasági és humanitárius válságot okozva szinte az egész világon.

    A háború sajnos nem új jelenség. A történelmünket végig kísérte az idők során, sőt a jelenben is több katonai konfliktus zajlik különböző országokban. Mégis érzékenyen érint bennünket, hiszen itt van a szomszédban, illetve a kárpátaljai honfitársaink is közvetlen veszélybe kerültek.

    mit tegyek háború esetén

    Az előrejelzések szerint a háború valószínűleg nem fog kiterjedni az ukrán határon kívülre, mert a NATO és az EU nem kíván közvetlenül beavatkozni az orosz-ukrán konfliktusba. Mégis sokunkban fel merül a kérdés, hogy mit tehetek, ha a helyzet eszkalálódik és eljut hozzánk is a háború?

    Felkészülés egy esetleges háborúra.

    Legfontosabb, hogy őrizzük meg a nyugalmunkat, és ne halmozzunk fel meggondolatlanul mindenféle dolgokat.

    Mire kell felkészülni háború esetén?

    A háború vagyoni és humanitárius károkat okoz. Ez a legrosszabb forgatókönyv. Valószínűleg egy ilyen konfliktus el fogja kerülni hazánkat, mégis gazdasági hatással lehet életünkre.

    Háború esetén rengeteg nehézséggel találhatjuk magunkat szemben, még akkor is, ha a harcok nem közvetlen a térségünkben zajlanak. Ezek a következők lehetnek a teljesség igénye nélkül:

    • Gázszolgáltatás, távfűtés kimaradása
    • Telekommunikációs szolgáltatások, pl telefon, tv, mobilhálózat szünetelése
    • Viz és áramszolgáltatások kimaradása
    • Forgalmi korlátozások
    • Üzemanyag hiány
    • Élelmiszerhiány

    Tervezés

    Fontos, hogy ebben a helyzetben ne kapkodj! Készíts egy tervet, hogy miképp fogsz reagálni a háború esetleg természeti csapás okozta kellemetlenségekre.

    tervezés

    Víz és áramszünet esetén

    Háború esetén számolnunk kell víz és áramkimaradásokkal akkor is, ha nem vagyunk közvetlenül a front közelében. A mai világban mindenkit érzékenyen érintenek az alapvető infrastruktúrában fellépő zavarok, ezért érdemes óvatosságból felkészülni az esetleges kimaradásokra. Áramkimaradás esetén szükséged lehet egy  jó minőségű elemlámpára, amivel világítani tudsz.  Akkumulátoros vagy elemes elemlámpák mellett használhatsz dinamóval működtethető elemlámpát, ami nagyon hasznos lehet hosszabb áramkimaradások esetén.

    elemlámpa

    Tartalékolj ivóvizet! Óvatosságból érdemes otthon tartani legalább 1 hétre elegendő ivóvízet. Praktikus a palackozott víz, de különböző kannákban, kulacsokban is tárolhatod. Naponta ajánlott fejadag másfél liter víz.

    Élelem tartalékolása

    Egy átlagos háztartás éléskamrája egy darabig ellát bennünket. Fontos, hogy néhány alapvető élelmiszerből legyen otthon elegendő tartalék. Ilyen a liszt, cukor, zsiradék, burgonya, száraztészta, rizs és egyéb gabonafélék, konzervek melyek eltarthatósági ideje hosszú.

    Számolni kell azzal, hogy áramszünet esetén a hűtött, romlandó árukat fogyasszuk el először, hogy ne vesszen kárba. A gázszolgáltatás hiányából adódóan akinek nincs elektromos tűzhelye, annak mindenképpen érdemes egy rezsót beszereznie, mert a gázt biztonsági okokból is lekapcsolhatják, hiszen a gázvezetékek sérülése esetén robbanás következhet be.

    Információ, tájékozódás

    Háború esetén a legfontosabb az, hogy naprakész információkkal rendelkezzünk. Ha nincs áram, és internetszolgáltatás, esetleg a telefonhálózat sem üzemel, akkor köbnnyen bajba kerülhtünk. A biztonság kedvéért érdemes beszerezni egy egyszerű elemes rádiót, hiszen háborús helyzetben ez az egyetlen tájékozódási lehetőségünk.

    rádió

    Váratlan helyzetek

    Előfordulhat, hogy számos olyan váratlan akadályba ütközöl, amit kénytelen vagy megoldani. Ha el kell hagynod az otthonod, akkor mindenképp érdemes magaddal vinni valamilyen multifunkciós túlélő eszközt, ami kis helyet foglal, praktikus és életet menthet adott helyzetben.

    Tüzelő, üzemanyag

    Amennyiben van fatüzeléssel működő fűtési lehetőséged, szerencsés vagy, hiszen végszükség esetén könnyen tüzelőt tudsz gyűjteni ha elromlik a távfűtés, illetve gázszolgáltatás kimaradás esetén alternatív fűtési módot kínál. Amennyiben nincs alternatív fűtési lehetőséged, érdemes otthon tartani egy elektromos kerámia hősugárzót, vagy fali fűtőtestet. Ezeket csak addig tudod használni, amíg van áramszolgáltatás, ezért érdemes néhány meleg takarót, pokrócot is tartani otthon.

    Fontos, hogy az autó tankja soha ne legyen üres. Érdemes sűrűbben teletankolni az autót, hogy vészhelyzet  esetén néhányszáz kilométert gond nélkül meg tudj tenni. Ez mellett nem árt, ha üzemanyag kannát is tartasz otthon megtöltve üzemanyaggal. Ezt szükség esetén nem csak tankolásra, hanem akár fűtésre is fel tudod használni.

    Ha menekülni kell

    Amennyiben a háború a lakóhelyed közelébe ér, előfordulhat, hogy menekülnöd kell. Érdemes tájékozódni, hogy hol található a lakóhelyedhez legközelebbi kijelölt óvóhely. 

    Menekülés háború esetén

    Ha elhagyod a lakást, fontos, hogy ne használd a felvonót! A lépcsőn közlekedj! Csak a legfontosabb életmentő dolgokat vidd magaddal! 

    Mit vigyek magammal, ha háború elől menekülök?

    Okmányok

    A legfontosabbakat próbáljuk összeszedni, arra az esetre, ha kénytelen vagy elhagyni az otthonod. Fontos, hogy tájékozódj az aktuális biztonságosan használható menekülési útvonalakról és a közeli óvóhelyekről. Amire menekülés során mindenképp szükséged lehet:

    • A személyes okmányok, esetleg fontos orvosi papírok ahol a betegségek és a vércsoport fel vannak tüntetve
    • Gyógyszerek. Ha nem szedsz állandóan gyógyszert, akkor is érdemes fájdalomcsillapítót, fertőtlenítőt, kötszert esetleg egy kisméretű elsősegély dobozt bekészíteni.
    • Egy kulacsban innivaló, vagy palackozott víz
    • Kisméretű esőkabát, meleg felsőruházat
    • Elemlámpa, kisméretű elemes rádió
    • Mobiltelefon
    • Némi nem romlandó élelmiszer

    Reménykedünk abban, hogy hazánkban nem következik be háború, vagy olyan természeti katasztrófa, hogy a fenti információkat alkalmazni kelljen, mégis felelősen eljárva érdemes átgondolni, hogy mit kel tenni vészhelyzet esetén.

    Remélem, hogy írásommal értékes információkkal szolgáltam.